Anna Pachnik's profile

Projekt konserwatorski rewitalizacji zamku we Włoszech

Projekt kursowy rewitalizacji ruin zamku
realizowany pod opieką Marcco Saccucci, PhD z Università degli studi di Cassino e del Lazio Meridionale (w języku angielskim)
2021
Obiektem projektu jest położony na wzgórzu zamek-rezydencja, a właściwie jej pozostałości. Budynek powstał już w średniowieczu i był rozbudowywany do obecnej formy aż do czasów renesansu. Odgrywał ważną strategiczną rolę w XIII wieku podczas walk między Państwem Kościelny a Neapolem. Po zniszczeniach został odbudowany w formie rezydencji z dziedzińcem i zamkiem mieszkalnym. Został opuszczony w XX wieku i od tamtego czasu jest celem pieszych wędrówek na górę San Casto.

Projekt rewitalizacji zakłada wprowadzenie nowej funkcji i poprawę dostępności obiektu. Zamek, jako główna atrakcja miasta stanie się również częścią edukacyjnej aplikacji pozwalającej w ciekawy sposób zapoznać się z historią tego obszaru.
Obecnie do zamku można dostać się jedynie pieszo, udając się na trwającą około godziny górską wycieczkę. Osoby o ograniczonej mobilności i niższej sprawności mają utrudniony dostęp do szczytu góry. Projekt zakłada wprowadzenie kolejki linowej, która pozwoli pozostawić nienaruszone górskie szlaki i ułatwi dostęp dla osób, które nie chcą udawać się na trekking. Istniejące ścieżki zakładają również połącznie z aplikacją, aby wędrujący mógł korzystać z jej funkcji (quizy, dodatkowe informacje, podążanie za wyznaczoną ścieżką)
Wprowadzenie nowej funkcji w stare, zamkowe mury musiało być przemyślane tak, aby nie zniszczyć charakteru tego miejsca. Zdecydowano się na niewielką kawiarnie ze stolikami i toaletą w środku części mieszkalnej. Pozostała część zamku została przewidziana jako galeria dla lokalnych artystów i rzemieślników. Dziedziniec miałby również być miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Wszystkie zastosowane materiały wyraźnie odróżniają się od istniejących części zamku, tak aby każdy mógł wskazać nowe i stare struktury. Należało przewidzieć nowe elementy infrastruktury dla wygody i bezpieczeństwa użytkowania, takie jak szklany dach nad kawiarnią, barierki czy schody na taras widokowy. Zastosowano głównie blachę Crotenowską oraz szkło.
Projekt konserwatorski rewitalizacji zamku we Włoszech
Published:

Owner

Projekt konserwatorski rewitalizacji zamku we Włoszech

Published: