Sofia Popiordanova's profile

Andreea Rasuceanu / Vântul, duhul, suflarea


Вятърът, духът, дъхът

Преводач от румънски Лора Ненковска
Художник София Попйорданова

Издателство ICU

____________________

Роман за човешката уязвимост и последствията от травмата, която се предава от поколение на поколение, за унаследените тъги и недоволства, които носим в себе си, без да осъзнаваме, и които повлияват живота и съдбите ни. И за невидимата нишка, която свързва всички неща.


"Скъпи читателю,
Романът, който за моя радост си отворил сега, разказва тежка и мрачна история, но ми се иска да вярвам, че посланието му си остава обнадеждаващо. Тук има и страници, които ще ти разкрият озарени кътчета от света, те ще те покорят и ще ти е приятно да поживееш в лоното им на брега на Дунав и в близост до друга голяма река, Прут, на място пълно с езера и блата, където като че ли нищо не стои на едно място, светът е собствената си подвижна карта, с мистериозно местещи се територии. В сърцевината на историята са положени две големи теми, които ме вълнуват и които изследвам от няколко години насам; те макар и различни, се пресичат в идеята за отсъствието – в емоционален и физически аспект – и за пагубните последствия, до които то води.



Първата тема разказва за изчезването на един беглец. Той е архитект от Букурещ и в средата на последното, и най-травматично за нас румънците, десетилетие от комунистическия режим, се опитва да преплува Дунав и да стигне до сръбския бряг, откъдето да замине за Америка и да построи, както казва той самият нещо различно от румънски комунизъм. Решението му обаче се отразява много болезнено на семейството, което той загърбва и изоставя на съпругата му Йоланда, у която се пробуждат травми от миналото, но и на двете му деца, които преживяват изключително драматично липсата на бащината фигура през осемдесетте години в Румъния.


Втората голяма тема е за израстването без обич. Това е историята на по-големия син, който се явява един вид библейски Исав, израснал без обичта на вечно отсъстващата и затворена в себе си майка. Именно това отношение го осакатява духовно. В неясния, несигурен и изпълнен с опасности живот в комунистическа Румъния, разбитото семейство на един беглец може да представлява единствено и само отражение в миниатюра на големите концентрационни лагери, тоест пространство, в което се оцелява, но не се живее."
Андреа Расучану


Награда за писател на месец февруари (Годишна награда на писателите за 2021), Награда за роман на Съюза на писателите в Румъния, в област Добруджа, Награда на Съюза на румънските писатели за белетристика през 2021 година, Номинация за наградата „София Надежде“, Номинация за наградата на „Обсерватор културал“, Номинация за Националната награда за проза „Зиарул де Яш“


Андрея Расучану е писателка, авторка на книги с литературна критика и редакторка. Романът ѝ „Вятърът, духът, дъхът“ (2020) е отличен с наградата на Съюза на румънските писатели за белетристика през 2021 година, Наградата за писател на месец февруари (Годишна награда на писателите за 2021), Наградата за роман на Съюза на писателите в Румъния, в област Добруджа, номинирана е за наградата на „Обсерватор културал“, наградата „София Надежде“ и Националната награда за проза „Зиарул де Яш“. Романът е включен в краткия списък на Европейската награда за литература през 2022 и е преведен на испански език). Първият ѝ роман „Непозната форма на живот“ (2018) е отличен с наградата на списание „Атенеу“ (2019) и Наградата за писател на месец януари за 2019 година, присъждана от Съюза на румънските писатели, номиниран е за всички национални литературни награди през 2019 година. Андрея Расучану дебютира с книга по научния си труд „Двете Мантуляси“ през 2009 година, (изследването е номинирано за наградите на „Румъния литерара“, на Съюза на писателите и „Прометеус“). През 2013 година излиза книгата ѝ „Букурещ на Мирча Елиаде. Елементи на литературната география“ (Отличена с Наградата за млад критик за 2013 година, номинации за най-добра книга на Съюза на писателите и на вестник „Обсерватор културал“; преведена на испански през 2022 година). Продължава изследванията по геокритика с „Литературният Букурещ. Шест възможни прочита на града“ (2016) и „Речник на литературните места в Букурещ“ (2019, съавтор), за която получава наградата в раздел есеистика, мемоари и публицистика на „Адженциедекарте.ро“. Публикувала е разкази в сборниците: „Книги, филми, музика и други забавления по времето на комунизма“ (Полиром, 2014), „Моят Букурещ“ (Хуманитас, 2016), „Все напред! Спомени от детството“ (Куртя Веке, 2016), „Книга на случките“ (Хуманитас, 2019) и т.н. Координатор е на сборниците „16 съвременни белетристи.лит“ (Хуманитас, 2018) и „Книгата на градовете“ (Хуманитас, 2021). Скоро преводи на романите ѝ ще излязат на испански, френски и български език.

Andreea Rasuceanu / Vântul, duhul, suflarea
Published:

Owner

Andreea Rasuceanu / Vântul, duhul, suflarea

Published: