Robert Machura's profile

Sculpture gallery in Lodz

SCULPTURE GALLERY IN LODZ

IDEA
Głównym źródłem inspiracji podczas procesu projektowego stała się historia. Projekt ma na celu nawiązać do istniejącej tkanki miejskiej, uzupełnić ją oraz wzbogacić. Sposób w jaki kształtuje się elewacja projektowanego budynku jest próbą przetworzenia oraz transkrypcji secesyjnych założeń projektowych, a w szczególności tych pojawiających się na elewacjach budynku sąsiedniego z numerem Sienkiewicza 21. Założenie dążenia do przetworzenia tych cech na język współczesnej nam architektury objawia się poprzez wyróżnienie charakterystycznych podziałów, ich proporcji oraz skali poszczególnych elementów. Również narożnik budynku został odpowiednio zaprojektowany względem tego pojawiającego się w sąsiedniej kamienicy. Jednak elementami które odgrywają tu najważniejszą role są łukowate panele elewacyjne. Są one efektem mojej własnej interpretacji secesji charakteryzującej się miękkimi oraz obłymi kształtami zamkniętymi w prostokreślnej bryle. Ten opis pasuje również do projektowanej elewacji, z tą różnicą że wyoblenia zostały tutaj dodatkowo uwypuklone oraz poddane rytmizacji co dodało monumentalnego charakteru oddając rangę instytucji która w tym budynku się mieści.

LOKALIZACJA

Projektowany budynek zlokalizowany jest w centrum Łodzi, wśród historycznej zabudowy miejskiej na narożnej działce u skrzyżowania ulic Sienkiewicza i Traugutta. W niewielkiej odległości od projektowanej Galerii Rzeźby mieszczą się ważne dla miasta ośrodki kultury takie jak Łódzki Dom Kultury, Filharmonia Łódzka czy Muzeum Sztuki. Sama działka usytuowana jest w taki sposób że staje się miejscem idealnym na budowę na niej takiego ikonicznego budynku jakim może być Galeria Rzeźby. Projektowany przeze mnie obiekt stanowi domknięcie osi która tworzy się pomiędzy Bramą Miasta a samą Galerią wzdłuż której usytuowane są również inne budynki wyróżniające się z tkanki miejskiej Łodzi. Elementem domykającym staje się tu narożnik galerii w tym właśnie celu wyróżniony z całej bryły.
FUNKCJA

O atrakcyjności oraz odwiedzalności takiego budynku użyteczności publicznej jakim jest Galeria Rzeźby w dużej mierze stanowi sposób rozmieszczenia poszczególnych stref funkcjonalnych. Dużą role w procesie projektowym odegrały tutaj ulice przy których projektowany obiekt się znajduje, a dokładnie charakter tych ulic: Od strony Sienkiewicza charakteryzującej się dużym natężeniem ruchu kołowego, zlokalizowane zostały pomieszczenia techniczne, magazynowe oraz dojazd gospodarczy, a całą elewacje cechuje surowość oraz sterylność. Natomiast od strony ulicy Traugutta będącej pieszym ciągiem komunikacyjnym, zlokalizowane zostały restauracja, księgarnia oraz główne wejście do budynku. Cały parter jest tutaj przeszklony przez co otwiera się on na przestrzeń ulicy niejako zapraszając potencjalnego użytkownika do wnętrza oraz wewnętrznego dziedzińca
Sculpture gallery in Lodz
Published:

Owner

Sculpture gallery in Lodz

Published: